RASEDUSKALENDER

RASEDUSKALENDER
Lapse sünd on suurim kink, mida elu võib anda!

Top 6 postitused

Wednesday, December 2, 2015

TEST-Kas oled lapse saamiseks valmis?

USA ja Briti lapsekasvatusblogides levib humoorikas test, mis toob täpselt ja teravalt esile lapsekasvatuse valupunktid ning kirjeldab ehedalt hetki, mis sind tulevikus ees ootavad. Kui alljärgnev test sind ära ei hirmuta, oled sa beebi tulekuks valmis!
1. Ettevalmistused
Naistele: kuidas raseduseks valmistuda
1. Pane selga kleit ja topi kleidi alla kõhtu suur kott ube.2. Jäta see sinna.3. Üheksa kuu pärast eemalda 5% ubadest.
Meestele: kuidas beebi tulekuks valmistuda
1. Mine lähimasse apteeki, puista oma rahakoti sisu letile ja palu apteekril ise sobiv summa kokku korjata.2. Mine toidupoodi. Enne tee kindlaks, et su palk kantakse otse poe kontole.3. Mine koju. Loe ajalehte ja tea, et sa teed seda viimast korda.
2. Teadmised
Leia paar, kel juba on lapsed. Jaga neile nõuandeid lapse distsiplineerimise kohta, rõhuta, et vanemad peavad olema kannatlikud, imesta, kuidas nende valulävi nii madal on ja nad iga asja peale üle reageerivad ja tuleta meelde, et lapsed ei tohi igal pool kontrollimatult ringi joosta.
Meenuta, mida su ema on rääkinud laste magama panemisest, potitreeningust, unekoolist, lauakommetest ja viisakusest ning jaga seda informatsiooni igal võimalusel lahkesti ka oma tuttavatega.
Naudi seda. Sest see on viimane kord elus, kui sa tead vastuseid kõikidele küsimustele.
3. Ööd
1. Kõnni kl 17-22 mööda elutuba, kandes 4-6 kilost kotti.2. Kl 22 pane kott maha, pane äratuskell keskööks tirisema ja mine magama.3. Kl 23 tule voodist välja ja jaluta kotiga mööda tuba kuni kella üheni.4. Pane äratuskell helisema kella kolmeks.5. Kuna sa uinuda ei saa, tee endale teed.6. Mine voodisse kell 2.457. Ärka kell kolm äratuskella helina peale.8. Laula kotile unelaule kuni kella neljani. Tuba peab olema pime.9. Pane äratuskell helisema kella viieks.10. Ärka äratuskella helina peale, kobi voodist välja ja tee hommikusööki.
Jätka sama rutiini järgmised viis aastat. NAERATA!
4. Väikelapse riietamine
1. Osta elus kaheksajalg ja pealt nööridega kinni käiv kott.2. Pane kaheksajalg kotti nii, et ükski jalg välja ei jää.Testi sooritamiseks lubatud aeg: 5 minutit.
5. Autod
1. Unusta BMW. Osta praktiline viieukseline Volvo.2. Osta šokolaadijäätis, pane see kindalaekasse ja unusta sinna.3. Võta münt. Topi see CD-mängijasse.4. Võta karp šokolaadiküpsiseid. Loobi need tagaistmele laiali.5. Tõmba rehaga üle auto mõlema külje.
6. Jalutuskäik
1. Oota.2. Mine uksest välja.3. Tule sisse tagasi.4. Mine välja.5. Tule sisse tagasi.6. Kõnni 10 sammu.7. Tule tagasi.8. Kõnni teeni.9. Jaluta mööda teed väga aeglaselt ja rahulikult viis minutit.10. Peatu ja uuri igat suitsukoni, nätsu, lehekest, ussikest, putukat ja prahti, mis tee peal vedeleb. Küsi iga asja kohta vähemalt kuus küsimust.11. Mine koduni tagasi.12. Karju täiesti kõrist, et sulle aitab! Jätka, kuni kõik naabrid on tulnud välja vaatama, mis lahti on.13. Anna alla ja mine tuppa tagasi.
Nüüd oled sa valmis oma esimeseks jalutuskäiguks pisipõnniga.
7. Vestlused lapsega
Korda igat lauset vähemalt viis korda.
8. Toidupoes käimine
1. Mine toidupoodi. Võta endaga kaasa miski, mis on võimalikult sarnane eelkooliealisele lapsele. Näiteks kits. Kui plaanid rohkem kui üht last, võta kaasa rohkem kitsi.2. Osta nädala toiduvarud nii, et sa kitsi hetkekski silmist ei lase.3. Maksa kõige eest, mille kitsed rikuvad või nahka pistavad.Kuni sa selle ülesandega hakkama ei saa, ära isegi mõtle sünnitamisele.
9. Aastase lapse toitmine
1. Võta melonist sisu välja.2. Tee küljele väike sisselõige.3. Riputa melon nööride abil lakke ja pane see kiikuma.4. Võta kausitäis hommikuhelbeid ja ürita lusikatäis neist kiikuvale melonile eelnevalt lõigatud väikesest august sisse toppida, ise samal ajal teeseldes, et oled lennuk.5. Jätka, kuni pool kausi sisust on meloni sees.6. Ülejäänud kalla endale sülle ja jälgi, et väga palju kukuks ka põrandale.
10. Televiisor
1. Õpi pähe kõikide multikategelaste nimed.2. Vaata järgmised viis aastat telekast ainult multikaid.

11. Segadus
Kas suudad taluda segadust, mille lapsed tekitavad? Et teada saada:1. Määri mett diivanile ja moosi kardinatele.
2. Peida värske kala teleka taha ja jäta see sinna terveks suveks.
3. Pista sõrmed lillepotti ja seejärel hõõru neid vastu seina. Peida jäljed rasvakriitidega. Kuidas tundub?
4. Tõmba kõikide majas leiduvate sahtlite, riiulite ja kappide sisu põrandale.
5. Vii põrandal vedelevaid asju suvalises järjekorras suvalistesse tubadesse ja jäta need sinna.
12. Pikk autosõit mudilasega
1. Lase kellelgi korduvalt karjuda “Emme!” Lindista kisa. Pea meeles — “Emme!” peab kostma vihaselt ja vähemalt iga nelja sekundi tagant.
2. Kuula seda lindistust iga kord järgneval neljal aastal, kui pead sõitma Tallinnast Tartusse või veel parem — Valka.
13. Vestlused täiskasvanuga
1. Hakka mõne täiskasvanuga rääkima.
2. Palu kellelgi teisel samal ajal pidevalt su varrukat või seelikusaba sikutada, samal ajal pane mängima ka autosõidu jaoks lindistatud "Emme!" (vt punkt nr 12).
14. Tööle minek
1. Vali päev, mil sul on eriti oluline kohtumine.
2. Pane selga oma parimad töörõivad.
3. Võta tops jogurtit ja klaas sidrunimahla.
4. Sega need kokku.
5. Kalla pool segust oma pluusi peale.
6. Immuta käterätt teise poolega sellest segust.
7. Ürita pluusi peal olevat plekki selle rätikuga maha pühkida.
8. Ära vaheta riideid (sest sul ei ole enam aega).
9. Mine tööle.
Nüüd oled sa laste saamiseks valmis! Naudi!

Monday, September 14, 2015

Kuidas valmistuda raseduseks?

1.  Teile- polüvitamiinid rasedatele/rinnaga toitvatele emadele. Mehele- ükskõik millised kvaliteetsed polüvitamiinid+ mõlemale foolhappe sisaldusega vitamiinid 1 tablett 2 korda päevas (peale sööki, et ei ärritakse mao mikrofoorat). Neid vitamiine tuleb võtta järjepidevalt vähemalt 6 kuud enne rasestumist. Nende vitamiinide tarvitamine viib loote närvisüsteemi ja muud arenguhäired miinimumile. 

2. muutke oma päevakorda ning minge puhkama. Raseduse ajal ei ole soovitatav lendamine ning kliimamuutused. Kohe kui te rasestute siis lükkub täisväärtuslik puhkus paar aastat edasi tulevikku. Andke võimalust oma organismil puhata, see annab talle jõudu rasedust lõpuni kanda. 


3. graafik basaaltemperatuuri kohta. Kella 6-8 vahelisel ajal hommikuti, kohe peale ärkamist. Kraadimine pärasoole kaudu 6 cm sügavuselt 5 minuti jooksul. Kõrvalekalded selle aja suhtes (nt ravimite tarvitamine, unehäired, menstruatsioon, seksuaalakt, liikumine jne) tuleb üles märkida. Mitte mingil juhul ärge analüüsige andmeid ise vaid las neid analüüsib ikka arst. See kui temperatuur langeb nt 37-lt 36,9-le ei tähenda veel munaraku hävimist, sama ei ole ka see, kui temperatuur ei tõusegi 37-st kõrgemale- see kõik ei tähenda ka seda, et ov-i üldse ei toimunud. 


4. käik stomatoloogi juurde, terapeudi juurde (ka Lor). 

5. günekoloogiline läbivaatus, kolposkoopia 
6. veregrupi ja reesuse määramine (mõlemal partneril)- kui naisterahval on reesusfaktor positiivne, siis probleeme ei ole, kui aga negatiivne võivad veres esineda antikehad (isegi kui mehel on reesus samuti negatiivne). Kui antikehade test on positiivne, siis tuleb need korrigeerida ja seejärel alles võib rasestuda. Kui antikehasid ei ole, siis tuleb 8-dal nädalal analüüsi korrata. Kui naisterahval on I grupp aga mehel ükskõik milline; naisel on 2 aga mehel 3 või 4, naisel 3 aga mehel 2 või 4- siis võib tekkida veregruppide mittesobivusest tingitud probleeme. Nii analüüsid veregrupi antikehade kui ka reesusfaktori antikehadele tehakse alates 8 nädalast igal kuul korra. 

7. TORCH-kompleks. Antikehad punetistele, toksoplasmale, herpesele, klamüüdiale- analüüsid. IgG antikehad tähendavad immuniteeti nendele infektsioonidele ning rasestumise takistusele. Nende esinemine tähendab otsest teravat staadiumi, sellistel juhtudel tuleb planeerimine kuni tervenemiseni edasi lükata. Kui punetiste IgG-d ei esine antikehasid, siis tuleg kindlasti ennast selle vastu vaktsineerida ja peale seda ei tohi kolme kuu jooksul rasestuda. Vanematelt punetiste läbipõdemiste kohta ei ole vaja küsida, sest selle teadmist 100% ei ole võimalik. Kindla vastuse saab anda ainult vereanalüüs punetiste antikehadele. Punetiste vastane vaktsiin- elus immuniteet mis toodetakse punetiste põdemiseks, sellepärast tuleb sellel ajal hoiduda rasestumisest. 

8. analüüsid infektsioonidele 

9. Ultraheli väikese vaagna uuringuks- miinimum kaks korda tsükli jooksul: peale menstruatsiooni ning enne menstruatsiooni. Esimesele korral hinnatakse üldist seisukorda, teisel korral kollakeha olemasolu ja selle transformeerumist endometrioosis, kui see ov kestel esineb. Ideaalis oleks kolmas UH tsükli keskel oletatava ov ajal, et tuvastada folliikuli dominantsust, on see ov-iks valmis. 

10. Spermagramm. Selle tegemine ei ole vajalik, kuid seda võite lasta teha enne, kui planeerite rasedust. Analüüsi tehakse, et välja selgitada sperma suutlikust viljastada, samuti määratakse selle kvaliteet ja selgitatakse välja varjatud põletikulised protsessid. 


Allikas: dr Maria Maljarskaja , Mariamm.ru

Wednesday, July 22, 2015

Taimetarkust rasedatele!

Kortsleht  on tänuväärne taim, mille teed  võiks aegajalt juua kogu raseduse jooksul. Kortslehel on põletikuvastane, antiseptiline, rahustav, verejooksu peatav, kuseeritust ergutav, rögalahtistav ja haavu parandav toime. Kortsleht ergutab mao talitlust ning kolesterooli teket. Ka pärast sünnitust võiks kortsleheteed juua sest kortsleht ergutab piimaeritust rinnaga toitvatel naistel. Kortslehte võetakse sisse kõhulahtisuse, düsenteeria, kopsu-, peensoole-, neeru- ja põiepõletiku, loiu soolte peristaltika, maohaavandite, seedeelundite voolmete, tursete, ülemiste hingamisteede haiguste, bronhiidi, kopsutuberkuloosi, kehvveresuse, ateroskleroosi ja reumatismi puhul. Tõmmist tõmmatakse ninna ägeda nohu ja ninaverejooksu korral. Seda on soovitav kasutada surveloputuseks valgevooluse, ülirohke menstruatsiooni ja emakaverejooksude puhul. Tõmmisega loputatakse üleväsinud ja põletikulisi silmi. Tõmmiseks tuleb võtta poolteist supilusikatäit ürti  ja lisada klaas keeva vett. Keeta ei tohi, kuid tõmbama peab see jook neli tundi. Siis kurnatakse ja ravim ongi valmis. Kasutada võib ühtmoodi nii tõmmist kui teed.

Banaan on tõeline energiapomm. Mitte ükski taimne toiduaine ei lae organismi energiaga nii kauaks ajaks (45-60 minutit) kui banaan. Seejuures moodustavad selle kalorid kergesti omastatavaid süsivesikuid – sahharoosi, fruktoosi ja glükoosi. Kõrge süsivesikute sisaldus ning madal rasvasisaldus soodustavad kolesteroolitaseme alanemist. Banaanid sisaldavad rohkesti kaaliumi, mis reguleerib veevahetust organismis. Seega on hea banaani süüa vahetult enne sünnitust ja sünnituse ajal energia kogumiseks ning K-vitamiini omastamiseks. Kohati tehakse teatavasti vastsündinutele K-vitamiini süst või tilgutatakse suhu K-vitamiini. Pigem võiks aga ema raseduse lõppfaasis tarvitada ohtralt K-vitamiine sisaldavaid toiduaineid. Banaaniga küll igapäevaselt raseduse lõppfaasis liialdada ei maksaks sest kosutab nii emmet, kui lapsukest päris jõudsasti.

Ka hurmaa massist moodustavad tervelt neljandiku glükoos ja fruktoos, nii et kaks-kolm vilja aitavad täiesti nälga kustutada. Organism kasutab hurmaa “suhkru” ära südamelihase toitmiseks, seejuures ei saavuta glükoositase veres haripunkti, nii nagu see juhtub rafineeritud suhkru kasutamisel. Lisaks sisaldab hurmaa palju kaaliumi.

Üks kiivi sisaldab endas täiskasvanud inimese C-vitamiini päevanormi. Lisaks sisaldab kiivi ka kaaliumi ja magneesiumi. Kiivi aitab ära hoida ka kõhukinnisust.

Ära ei või unustada meie kodust  mustsõstart. See maitsev mari aitab organismist välja viia kusihappe ja oblikhappe ülejääke. Sisaldab vitamiine C, B, P, A, pektiinaineid, fosforhapet, parkaineid, karotiini, K-soolasid ja rauda. Mustsõstar korrastab ka vererõhku.

Päevalilleseemned on üheks kättesaadavamaks magneesiumiallikaks. Magneesiumi piisavalt tarvitades ei teki raseduse ajal jalakrampe. Päevalill on rikas ka vitamiinide-antioksüdantide poolest. Kooritud päevalilleseemneid on hea ka idandada. Vala seemned puhta veega üle ja lase paisuda. Paisunud seemned loputa läbi ja jäta kaetult  seisma. Peagi  ilmuvad nähtavale idud. Tuleb vaid jälgida, et seemned oleks piisavalt niisked, selleks loputa neid aegajalt puhta toasooja veega. Idandeid on hea lisada salatitesse.

Astelpaju viljad, lehed, koor ja seemned sisaldavad vitamiine, mineraalaineid ja orgaanilisi happeid. Kõige vitamiinirikkamad viljad, mis sisaldavad C-vitamiini 150-360 mg (umbes poole rohkem kui näiteks sidrunis.) Astelpaju on hea immuunsüsteemi ergutaja ja teda võiks kasutada profülaktikana gripihooajal. Astelpaju õli kasutatakse vigastatud kudede taastamiseks, ekseemi ja kehvveresuse korral.

Kõrvenõgese lehed suurendavad punaliblede ja hemoglobiini hulka veres, seetõttu on neid tõhus kasutada ka rasedusaegse madala hemoglobiinitaseme korral. Kõrvenõgesepuru võiks raseduse ajal segada hommikupudru sisse, lõunase kastme juurde… Värskeid noori nõgeselehti võib hakkida salatitesse ja lisada suppidele. Nõges on rikas ka mineraalainete poolest. Teena kõrvenõgest rasedatele ei soovitata.
Lisaks sellele tõhustavab Kõrvenõges ainevahetust, tõstab südame ja veresoonkonna ning soolestiku toonust. Tarvitatakse neeru- , sapi- , põie- ja maksahaiguste ning liigesereuma raviks. Kõrvanõgese keedis alandab veresuhkru sisaldust. Mõnede tähelepanekute kohaselt vähendab ka kasvajate kahjustusi. Reumavalude, jõuetuse, üldise närvinõrkuse korral aitavad nõgesevannid.
Ettevaatust aga nõgese sagedase pikaajalise tarvitamise puhul: kõrvenõges suurendab verehüübivust!

Kadakamarjad sisaldavad eeterlikku õli, invertsuhkrut (glükoosi ja fruktoosi segu), mitmeid happeid, mikroelemente (mangaani, rauda, vaske, alumiiniumi) jt aineid. Kadakamarjadest ja/või noortest kadakaokastest saab keeta tõmmise, mida võiks lisada vanniveele. Kadakat seespidiselt rasedatele ei soovitata kuna ta  võib ärritada neerukudet ja magu.

Tomatid on südamele kasulikud. Need väikese kalorsusega viljad on rikkad kaaliumi poolest, mis on eluliselt vajalik südametegevuseks ning veresoonte seisundi korrashoidmiseks.

Sünnitus- ja sünnitusjärgseks perioodiks:
Vaarikas  katkestab verejooksud, suurendab alakőhulihaste toonust, mőjub rahustavalt limaskestadele ja leevendab pőletikku, soodustab väljalangenud organite tagasitőusmist, on abiks  kőhulahtisuse puhul (ka lastele!), aitab düsenteeria, kőhugripi, oksendamise, düsmenorröa (valulik menstruatsioon), menorraagia (menstruatsiooniaegne liigverejooks), emakaverejooksude, emaka vői pärasoole väljalangemise, hemorroidide, limaskestade pőletike, valgevooluse, haavade, abstsesside (mädanik) ravil. Seega on vaarikatee hea sünnitusel ja sünnitusjärgselt. Vaarikas on ka kõrvetiste vastu. Teda ei tohi aga liigselt tarvitada kuna ta on ka higistamaajav (seetõttu hea palavikualandaja!).
Vaarikast ei saa abi otsida need, kellel on salitsülaatide (estrite) talumatus, podagra, neerukahjustused, glomerulonefriit või krooniline kõhukinnisus.
Raseduse algstaadiumis tuleks olla vaarikaga ettevaatlik- suurendab nurisünnituse ohtu.

Nõmmeliivateed kasutatakse peamiselt köhavastase teena. Nõmmeliivatee lõõgastab silelihaseid. Oma lõõgastava ja toniseeriva toime tõttu kasutatakse Nõmmeliivateed ka sünnitusel lõdvestava ja emakakaela avava vahendina. Ühtlasi on see rahustavaks ja valuvaigistavaks vahendiks.
Tee keetmiseks võetakse 15 grammi ürti, valatakse üle ¼ liitri keeva veega, kaetakse ja lastakse seista kuni jahtumiseni. Jahtunud vedelik kurnatakse. Tegemist on siis teekonsentraadiga. Valmis konsentraati hoitakse külmkapis, kuid mitte kauem kui 2 ööpäeva. Tarvitada võib konsentraati 3 supilusikatäit päevas nii konsentraadina kui keedetud veele lisatuna joogina.
Sarnase toimega on ka Aed-Liivatee millel on rahustav, valuvaigistav, und taastav toime. Lisaks sellele Aed-liivatee sisaldab õli, mis võib säilitada küllastamata lipoproteiidide tasakaalu organismis. Lipoproteiidide sisaldus kehas väheneb vananemisel. Seega on Aed-Liivadee vananemisvastane!
Imikutele teed keetes lisatakse ürti vaid 1 teelusikatäis liitri vee kohta, mis kõrvaldab gaasihädad.

Apteegitill aitab kaasa piimaeritusele. Vahetult enne sünnitust ja imetamisperioodil võiks seda taime kasutada.


Kalanhoemahlast saavad noored emad abi, kui rinnanibud kipuvad lõhenema. Pärast imiku toitmist tuleb lõhesid rinnanibudel määrida eelnevalt 37kraadini soojendatud mahlaga.
Raudrohtu võiks tarvitada sünnitusjärgselt. Tal on verejookse peatav toime, nii sisemisi kui väliseid. Vähendab verevoolust ja spasme. Leevendab pőletikke ja parandab seedetrakti limaskestade seisundit. Mőjub mingil määral närve rahustavalt ning tugevdavalt, soodustab taju selgust. Raseduse ajal Raudrohtu tarvitada ei või!

Juuste väljalangemise puhul on väga heaks, efektiivseks vahendiks takja- ja nõgesejuurte keedis.


Naistepuna on üks ammu tuntud halva meeleolu peletajaid. Teadma peab aga, et naistepuna ei tohi mingil juhul tarvitada koos arsti poolt määratud antidepressantidega.


Hoiduda tuleks raseduse ajal veel:
Aaloest, safranist (suuremas koguses rasedust katkestav toime), petersellist,  ingverist.

Tuesday, June 2, 2015

Kuidas rasestuda-fakte ovulatsioonist

Otsus saada laps on elus üks suuremaid ning pärast rasestumist loodad asjade rahulikule kulgemisele. Esimene asi aga, mida vaja teada — millal üldse on kõige soodsam aeg rasestuda. Järgmisena mõned faktid, mida iga naine peaks ovulatsiooni kohta teadma.

Mis juhtub, kui toimub ovulatsioon?
Igal kuul valmistub keha ette rasestumiseks, vabastades munaraku. Tavaliselt juhtub see tsükli keskel ehk 14 päeva tsükli (vt. järgmist lõiku) algusest. Kuid tasub tähele panna, et on ka tsüklikõikumisi. Munaraku vabastamine võib vahelduda — kord ühest, siis teisest munasarjast ning munarakk liigub emakasse. See pole küll reegel, kuid tavaliselt on see nii. Kui spermatosoid ei viljasta munarakku, siis see väljub kehast päevade ajal.

Kui kaua tsükkel kestab?
Üldiselt kestab tsükkel 28 päeva, kuid see on paljudel erinev. Pole ime, et tervel ja viljakal naisel on tsükkel keskmisest lühem või pikem, seega ei toimu ovulatsioon 14ndal päeval. See aga ei tähenda kohe, et sul oleks rasestumisega probleeme.
Millal täpselt ovulatsioon toimub, ei sõltu eelmisest, vaid järgmisest tsüklist. Kui su tsükkel on 31 päeva, siis on ovulatsiooniaeg 17ndal päeval ehk kui seksid 14-17 päeva pärast päevade algust, on sul suurepärased võimalused rasestuda.

Mis põhjustab ovulatsiooni?
Kõige taga on hormoonid. Sinu keha toodab tsükli esimesel perioodil FS-hormooni, valmistades nii ette munarakku ovulatsiooniks. Östrogeeni tase tõuseb kõrgele ning vabaneb Luteinizingi hormoon, mis valmistab munaraku täiesti ette. Tavaliselt on üks munarakk piisavalt suur, et rajada teed ellu. Toimubki ovulatsioon. Kui aga valmib kaks munarakku, siis sünnivad kaksikud.

Kuidas aru saada, et sul on ovulatsioon?
Kõige tähtsam on õppida oma keha tundma, nii on lihtsam ovulatsiooni ära tunda. Võtmeks on emakakaelasekreet ehk –eritis, tasub tähele panna muutusi selles.
Pärast päevi võid tunda mõningast tupekuivust, veel mõne päeva pärast hakkab erituma valkjat kleepuvat vedelikku. Kui aga hakkab lähenema ovulatsiooniperiood, muutub sekreet taas selgeks ja libedaks nagu toores munavalge. See ongi märk ovulatsioonist.
Kas kehatemperatuuri mõõtmine tõesti aitab?
Jah, sellest võib palju abi olla, kuid ei pruugi olla täpne ja lihtsam on oma keha teistmoodi tunnetama õppida.

Ovulatsiooni näitab siiski kõige paremini uriinianalüüs, mis näitab täpselt ära selle hormooni taseme, mis tekib sinu kehas enne ovulatsiooni. Kehatemperatuuri mõõtes on kõikumised sageli liiga väikesed ja nende lugemine ja jälgimine on aeganõudvam. Võib ka juhtuda, et saad tulemuse teada liiga hilja — õige aeg on siis mööda lastud.
Viljakuse faktid:
Kui kaua munarakk ja seemnerakk elujõulised on?
Munarakk elab 12-24 tundi pärast ovulatsiooni, sperma võib olla elujõuline 5-7 päeva. Ideaalis võiks seksida siis, kui munarakk eraldub ja päev pärast seda.

Millal siis seksida?
Mitmed uurimused väidavad, et pigem tasub seksida loomulikult ja regulaarselt kui n-ö hoida ja koguda üheks korraks. Nii on kõige tõenöolisem rasestuda. Seega ei tasu panna lootusi just ovulatsioonipäevale, sest see ei pruugi üldse toimuda tsükli 14ndal päeval. Lihtsalt seksi ovulatsiooninädalal rohkem ja püüa seda nautida, mitte kujundada rasestumisest kinnismõtet.

Mida teha pärast seksi, et suurendada võimalust rasestuda?
Viljastumiseksperdid ütlevad, et pole vaja tarvitusele võtta ekstreemseid meetmeid, nagu tõsta jalad üles ja hoida nii mõnda aega. Parem leba 20-30 minutit pärast seksi rahulikult ja lase spermal liikuda läbi pika teekonna sinu munarakuni. Kui tõused püsti ja näed, et osa spermast on sinust välja voolanud, ära paanitse. See ei tähenda, et sa ei rasestunud, sest elujõulisi spermatosoide on piisavalt.

Miks on nii raske rasestuda?
Inimene pole just väga viljakas liik. Sul on vaid kolmandikusuurune võimalus rasestuda iga kuu. Sedagi siis, kui oled täie tervise juures 20-25-aastane. Kui saad aga 30, siis hakkab sinu võimalus rasestuda vähenema, sest kogu organism hakkab vananema ja protsessid kehas aeglustuma.

Allikas: Goodtoknow
Toimetas: perejalaps.delfi.ee


Tuesday, April 14, 2015

Foolhape-terve beebi vitamiin!

Foolhape ("terve beebi vitamiin") on vajalik terve lapse sünniks
Väärarenguga beebi sündides asendub rõõm lapsesaamisest õige ruttu ahastuse ja murega. Võtmesõna terve beebi sünniks on foolhape ehk vitamiin B9 ja selle vaeguse ennetamine, kirjutab Tallinna lastehaigla lastekirurg Ann Paal.

Eestis sünnib suhtarvudes rohkem väärarengutega lapsi kui meie lähinaaberriikides. Kaasasündinud väärarenguid ja haigusi saab tänapäeval küll edukalt ravida, aga päris terveks need lapsed kahjuks siiski ei saa.

Eriti puudutab see närvisüsteemiga seotud väärarenguid, kuna närvisüsteem on elu alus. Viimase kümnendi teadusuuringud on tõestanud, et loote väärarenguid saab vähendada profülaktika abil.

Lastearstide ja haigekassa koostöös on valmimas esimene seda valdkonda tutvustav teavitusmaterjal noortele naistele, mida mõne kuu möödudes võib leida nii koolidest kui perekeskustest.

Raseduse algus oluline

Kui mehe ja naise sugurakk saavad kokku, on loote arengu heaks stardiks hädavajalik foolhappe küllaldane tase organismis. Sugurakkude kokkusaamise järel algab loote kujunemine ja kasvamine.

Seega peaks kohe tekkima väga palju uusi täisväärtuslike rakke. Uute rakkude tekkes on aga foolhappe molekulidel võtmeroll.

Raseda naise organismis suureneb foolhappe vajadus kohe kaks korda, sest loode saab toitained ema käest. Sellepärast rõhutataksegi, et sünnitusealise naise kehas peaks igal ajal olema piisavalt foolhapet, et võimalik rasedus esimestest minutitest hea alguse saaks.

Näiteks Saksamaal teab iga koolitüdruk, et foolhape on «terve beebi vitamiin» ja seda on kasulik iga päev tarvitada.

Vajalik foolhape

Foolhape ehk vitamiin B9 kuulub veeslahustuvate B-vitamiinide gruppi. Inimorganism ei suuda ise kõiki vitamiine toota, vaid peab need saama toidust.

Foolhappe molekulid organismis panevad aluse valkude sünteesile ja kontrollivad seeläbi uute rakkude kujunemist ja kasvamist. Seedimise käigus suudab toidus sisalduvast foolhappest meie organismi kudedesse imenduda vaid veerandik.

Tavalises olukorras sellest piisab, kuid väheks jääb eriolukordade puhul – raseduse, raske haiguse, nälja või geneetilise eripära korral.

Toidu seedimist sooles mõjutavad seal olevad bakterid, organismi seedenõrede hulk ja soole limaskesta seisund. Foolhappe imendumist soolest halvendavad kroonilised mao- ja soolehaigused, paljud ravimid (eriti krambivastased rohud, rasestumisvastased pillid ja hormoonid), narkootikumid, alkohol ja nikotiin.

On teada, et ligi veerandil inimestest võib organismi suhteliselt vähene foolhappe sisaldus olla pärilik omapära. Inimesed, kes ei saa piisavalt foolhapet, on üldiselt haigemad, nende järglaste seas on suurem protsent väärarenguga lapsi, nende viljakus on madalam ja elus toimetulek kehvem.

Rasedal suurem vajadus

Rasestudes suureneb vitamiin B9 vajadus ema organismis mitu korda. Eriti ohtlik on foolhappe madal tase lootele, sest foolhappe puudusel ei toodeta organismis vajalikul hulgal uusi rakke ja seetõttu suureneb loote väärarengu risk.

Foolhape reguleerib ja kontrollib organismis valkude ainevahetust ja uute rakkude teket. Raseduse esimesel 28 päeval on loode vitamiinivaeguse suhtes üliülitundlik.

Ka üldarengu seisukohalt sõltub kogu lapse tulevane elu looteperioodist. Halvasti kulgenud rasedusest sündinute seas on hilisemas elus rohkem käitumisprobleemidega, viletsama õpivõimega ja nõrga tervisega lapsi.

Riskirühma kuuluvaks loetakse naisi, kellel on endal kroonilisi haigusi, kellel on sündinud haige laps või on olnud enneaegseid raseduste katkemisi või kui lähisugulaste seas on väärarenguga sündinuid.

Samuti peetakse riskirühma kuuluvaks naisi, kes elavad väga pingelist ja stressirohket elu ja toituvad seejuures halvasti, või naisi, kes kasutavad mõnuaineid, suitsetavad või joovad tihti alkoholi.

Kui palju on soovitatav?


Uuringud on näidanud, et madal foolhappe tase organismis võib soodustada juuste varast hallinemist, halvendada õpivõimekust, soodustada Alzheimeri tõve kujunemist, halvendada meestel sperma kvaliteeti, suurendada südame veresoonte lupjumist ning seeläbi suurendada ka infarktiohtu.

Tavalisest suurem vitamiinivajadus on stressi ja raskete haigusseisundite korral. Sageli tuleb foolhappe defitsiiti ette eakatel inimestel, sest vananemisest tingitud soole limaskesta muutuste tõttu ei imendu foolhape soolest korralikult.

Vitamiini B9 profülaktiliselt tarvitada on tegelikult kasulik igas eas inimestel.

Eesti toitumissoovituste alusel peaks täiskasvanud saama vähemalt 300 mikrogrammi foolhapet päevas, fertiilses eas naised aga 400 mikrogrammi päevas. Lihtsaim viis foolhapet saada on süüa tasakaalustatud ja tervislikult valmistatud toitu. Vähemalt 1/3 päevatoidust peaks moodustama puu- ja juurvili ning võimalikult töötlemata kujul, naturaal­selt.

Kriisiolukordades ainult tervislikust toidust aga ei piisa. Kiiresti ja garanteeritult aitab foolhappe vajadust rahuldada sünteetilisel teel valmistatud foolhappepreparaat. Eestis on see müügil apteekides tablettidena või polüvitamiinides.

Tööstuslikult toodetud preparaadis sisalduv foolhape on imendumisvõimelisem – sellest suudab keha omastada 80 protsenti. See aitab kiiresti tõsta ja hoida organismile kasuliku ja vajaliku foolhappe taset ning võimalikud raskused loodusliku foolhappe omandamisel pole seega probleem.

Apteekides on 300-mikro­grammised foolhappetabletid saadaval käsimüügis, lisaks leidub seda enamiku multivitamiinide koostises.

Kõik fertiilses eas naised peavad teadvustama foolhappe tähtsust ning teadlikult jälgima oma tervise seisundit ja toitumist, hoolitsedes enda eest igas olukorras. Elujõulisuse võti on tasakaalustatud toitumises, ent vajadusel on soovitatav aegsasti kasutada lisaks ka foolhapet tablettidena.

Tasub teada!

• Väärarenguga vastsündinute osakaal on Eestis lähiriikidega võrreldes suurem.
• Foolhappevaegus raseduse esimese 12 nädala jooksul võib põhjustada loote raskekujulisi väär­arenguid.
• Foolhappevaegus rasedal võib põhjustada raseduse katkemise ja enneaegse sünnituse, aga ka rasedustoksikoose, verejookse või aneemiat nii emal kui lapsel.
• Lootel võivad tekkida ajukahjustused ja muud arenguhäired, mis hilisemas elus avalduvad lapse aeglase arengu ja kehva õppimisvõimena.
• Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) deklareeris juba 1992. aastal, et foolhape on tervete järglaste saamiseks oluline vitamiin.
• Kõikidel sünnitusealistel naistel on soovitav saada 400 mikro­grammi foolhapet päevas. Kui toit on mitmekesine, sisaldab rohkelt puu- ja köögivilju, siis enamasti ei ole vaja tarvitada vitamiinipreparaate.
• Riskirühma kuuluvatele naistele on soovitav 4 milligrammi foolhapet päevas neli nädalat enne rasestumist ja 12 nädala kestel raseduse algusest.
• Raseduse ja imetamise ajal tuleb süüa mitmekülgselt ja täisväärtuslikult. See aeg on parim muudatuste tegemiseks kogu pere elustiilis, sest tervislikud valikud pere toidulaual on olulised nii laste kui ka vanemate tervisele.

Allikas: Ann Paal, www.toitumine.ee


Näidismenüü

Menüü annab toiduenergiat 2000 kcal ja sisaldab 400 mikrogrammi foolhapet. Foolhappe parimateks allikateks on rohelised köögiviljad, kaunviljad ja maks, ent seda leidub ka teraviljatoodetes, piimatoodetes ja puuviljades.
• Hommikusöök: tatrapuder, teraleib tomatiga, kohv, jogurt
• Vahepala: porgand
• Lõunasöök: keedetud kartul hautatud kalaga, kapsa-apelsini-porrusalat, paprika, Hiina kapsa ja lehtsalati segusalat, teraleib, keefir ja magustoiduks müslibatoon
• Vahepala: banaan
• Õhtusöök: makaronid kanakastmega, spinati- ja munavorm, rohelise sibula salat koorega, teraleib tomatiga, tee, õun

Allikas: TTÜ Toiduainete Instituut

Lapse sugu-Hiina kalender ennustab!

Ootate last ja olete põnevuses, kas poiss või tüdruk? Muidugi võite seda küsida ka ultrahelis aga on veel üks meetod — iidne Hiina kalender, mis aitab teada saada, kas perre on lisandumas poeg või tütar.

Kuidas siis ennustamine käib? Lihtsalt vaadake vasakpoolsest tulbast, kui vana on lapse ema siis, kui laps peaks sündima ja viige see tabelis kokku horisontaalis toodud kuuga, mil laps eostati. Kahe näitaja ristumiskohas on märgitud, kas tulemas on poiss või tüdruk.

Vii kokku oma (lapse ema) vanus ja kuu mil laps eostati!



Monday, April 13, 2015

Kuidas ennustada lapse sugu?

Peale ultraheliuuringu on veel palju erinevaid viise, kuidas kõhus kasvava tita sugu kindlaks teha.
Ootad tüdrukut, kui:
• tujud muutuvad kiiresti
• tunned end kerge ja graatsilisena
• raseduse algul vaevasid sind iiveldushood 
• lisakilod kogunevad puusadele ja tagumikule
• rinnad on märgatavalt suurenenud
• vasak rind on paremast suurem 
• kõht on kõrgel
• magad paremal küljel ja padi on magades lõuna suunas
• sul on isu apelsinimahla järele
• sa nägid enne rasedust parem välja
• juustesse ilmuvad punakad triibud
• sul on tohutu magusaisu
• sööd ohtralt puuvilju
• niidi otsa riputatud abielusõrmus liigub kõhu kohal küljelt küljele
• kui liidad oma vanuse eostamise hetkel ning eostamise kuu numbri, saad vastuseks paaritu arvu 
• toolile istud lohakalt ja mürtsuga 
• beebi süda lööb kiiremini kui 140 lööki minutis
Ootad poissi, kui:
• raseduse algul ei ajanud kõikvõimalikud asjad sind iiveldama
• beebi süda lööb aeglasemalt kui 140 lööki minutis
• lisakilod kogunevad kõhule
• sinu kõht on korvpalli kujuline
• rinnanibud muutuvad tumedamaks
• kõht on madalal
• isu on soolase, hapu, liha ja juustu järele 
• jalakarvad kasvavad raseduse ajal kiiremini
• su käed kuivavad
• magad vasakil küljel ja padi on magades põhja suunas
• abikaasa võtab koos sinuga kaalus juurde
• oled raseduse ajal ilusam kui kunagi varem
• uriin on värvilt helekollane
• niidi otsa riputatud abielusõrmus hakkab kõhu kohal ringe tegema 
• sind piinavad peavalud
• kui liidad vanuse eostamise hetkel ja eostamise kuu numbri, saad vastuseks paarisarvu
• toolile istud ettevaatlikult, et mitte poisi munandeid vigastada
Allikas: Perefoorumid

Raseduse ABC - uuringud ja arsti visiidid

Ja ongi nii — rasedustestile ilmus kaks triipu ja sellega koos pähe miljon küsimust. Mis nüüd edasi saab? Mida ma nüüd tegema ja kuhu minema pean? Millal ja millise arsti juurde on vaja ajad kinni panna? Sinu küsimustele vastab Qvalitas Arstikeskuse naistearst dr. Katrin Seidelberg.




Kui naine jääb rasedaks, siis millised käigud ja protseduurid teda ees ootavad? Millal tuleks esimest korda arsti juurde minna?

Kui rasedustest on positiivne, tuleb pöörduda naistearsti või ämmaemanda vastuvõtule enne 12. rasedusnädalat. Emadusnõuandalates võtavad rasedaid vastu ämmaemandad ja paljudes erakliinikutes toimub raseda külastus naistearsti juurde. Soovitav on esimene visiit teha raseduse 7.- 9. nädalal. Raseduse suurust arvutatakse viimasest menstruatsioonist: kui viimane menstruatsioon algas 7 nädalat tagasi, on raseduse kestvus 7 nädalat. Esimesel külastusel täpsustatakse ultraheli uuringul raseduse suurus ja hinnatakse loote südametegevust. Ultraheli uuringul mõõdetakse loote pikkus ja vastavalt sellele saab prognoosida eeldatava sünnituse tähtaega. Samuti saab rase juba siis infot selle kohta, millal on võimalik jääda rasedus- ja sünnituspuhkusele.

Esimesel külastusel on põhiosa nõustamisel, kus antakse ülevaade, milline saab olema raseduse jälgimine ja milliseid analüüse ja uuringuid on vajalik teha. Rasedate jälgimine toimub vastavalt rasedate jälgimise juhendile ja rase saab ülevaate, miks ja milliseid analüüse ja skriiningteste tehakse. Rasedusega arvele tulles tehakse lisaks ultraheli uuringule vere- ja uriinianalüüsid ning võetakse test klamüüdiale ja PAP-analüüs.

Rasedus kestab 40 nädalat ja raseduse jooksul toimub keskmiselt 10 arsti või ämmaemanda külastust. Keskmiselt on külastuste intervall 1 kord kuus, kuid raseduse viimase kahe kuu jooksul on jälgimine tihedam. Kui esineb kõrvalekaldeid normaalsest raseduse kulust, analüüsid pole korras või rase põeb mõnda haigust, siis on tegemist riskirasedusega. Sellisel juhul on rase arsti jälgimisel ja uuringute plaan sõltub konkreetsest haigusjuhust ning vajadusel suunatakse rase eriarsti konsultatsioonile.

Kuidas toimub rasedana arvele võtmine?


Rasedusega arvele võtmise ajaks loetakse esimest korda, kui naine pöördub rasedusega ämmaemanda, naistearsti või perearsti poole. Raseda kaart vormistatakse reeglina järgmisel külastusel ja enne seda tehakse kõik vajalikud analüüsid. Raseda kaarti kantakse raseduse jooksul kõik andmed (raseda kaal, vererõhu väärtused, analüüside ja uuringute tulemused) ja see kajastab kogu raseduse kulgu.

Mida arstid küsivad ehk millised vastused võiks juba ise varem valmis mõelda?

Rasedusega arvele võtmisel küsitletakse rasedat põhjalikult erinevate teemade osas:

— eelnevad rasedused ja sünnitused ja nende kulg. Kas on olnud raseduste katkemisi ja aborte ja kui, siis mitmendal rasedusnädalal on rasedus katkenud. Milline on olnud eelnevate sünnituste kulg ja sünnitusjärgse periood ning sündinud laste kaal. Viimase menstruatsiooni kuupäev ja tsükli pikkus.

— raseda üldine tervislik seisund. Kõik varem põetud haigused ja teostatud operatsioonid. Kaasuvad haigused ja momendil ravi ja jälgimist vajavad haigused. Ravimid, mida on raseduse ajal kasutatud. Allergia ravimite suhtes.

Millised uuringud mitmendal rasedusnädalal üldiselt tehakse?


Loote arengu hindamiseks ja loote arenguhäirete varajaseks avastamiseks tehakse erinevaid skriininguid.

11.-14. rasedusnädalalal toimub esimene skriining loote väärarengute suhtes. Et hinnata loote kromosomaalhaiguste riski, teostatkse NT-skriining ( loote kuklavaoldi mõõtmine ultraheli uuringul) või Oscar test. Oscar skriining on kombineeritud test, mis koosneb kahest osast: vereanalüüsist ja ultraheli uuringust. . Raseda veeniverest määratakse spetsiaalsed rasedusega seotud hormoonid ja ultraheli uuringul hinnatakse kromosoomhaigustele iseloomulikke markereid. Spetsiaalne programm arvutab nende andmete põhjal välja riski enim esinevate loote väärarengute suhtes.

15-17. rasedusnädalal teostatkse veeniverest Triple-test e. kolmiktest, mis kolme hornooni väärtuse ja raseda vanuse põhjal arvestab valja loote väärarengute riski.

Kui skriiningtestides leitakse kõrgenenud loote kromosomaalsete haiguste risk, siis suunatakse rase täiendavatele diagnostilistele uuringutele.

19.-22. rasedusnädalal tehakse ultraheli uuring, mille käigus uuritakse põhjalikult loote organite arengut. Selle uuringu käigus täpsustakase ka eeldatava sünnituse kuupäev ja loote sugu.

Kolmandal trimestril, 35.-36. rasedusnädalal, tehakse ultraheli uuring, et täpsustada loote asendit ja hinnata tema kasvu. Mõõtmiste tulemuse alusel on võimalik ennustada sünnikaalu.



Allikas: perejalaps.delfi.ee

Thursday, April 9, 2015

Sünnitusplaan

Nii Ida-Tallinna Keskhaigla kui Pelgulinna Sünnitusmaja perekooli sünnitusloengutes räägitakse sünnitusplaanist ja selle kasulikkusest nii sünnitajale kui temaga tegelevatele ämmaemandatele. Sünnitusplaan tuleks koostada umbes kuu enne eeldatavat sünnitähtaega ning hea oleks, kui lapseootaja saaks plaani kirja pandu läbi arutada nii oma tugiisiku/abikaasaga kui ämmaemandaga.

Miks sünnitusplaani vaja läheb? Plaani kavandades ja kirjutades mõtleb sünnitaja põhjalikult läbi oma lapse ilmaletuleku kõik etapid ning see on sünnituseks väga hea ettevalmistus. Samuti annab see tuge ja lootust selleks, et su sünnituskogemus oleks võimalikult meeldiv. Plaani saad kirja panna kõik oma sünnitusega seonduvad mõtted ja soovid. Kas sa soovid näiteks vesisünnitust, hämaramat tuba, muusikat mängima või hoopis vaikust, ämmaemanda pidevat kohalolekut ja nõuandeid või ise otsustada, kas tahad kindlasti kasutada valuvaigisteid ja sünnituse kiirendamiseks kasutatavaid vahendeid või eelistad sünnitada võimalikult loomulikult, kuidas suhtud vaktsineerimisse ja protseduuridesse, mida lapsega vahetult pärast sündi tehakse, mida teha platsentaga jne.


Lisaks sellele, et tulevane ema on plaani kirja pannes oma lapse ilmaletulekuks valmistunud, aitab plaan ka ämmaemandatel oma tööd planeerida. Kuna suure tõenäosusega kohtad oma ämmaemandat esimest korda alles sünnitusmajja saabudes ning oled siis juba üsna võimsates valudes, ei taha sa võõra inimesega pikalt jutustada ning soovid keskenduda hoopis iseendale ja oma lapsele. Sünnitusplaanist saab ämmaemand vastused paljudele oma küsimustele sinu soovide ja ootuste kohta ning oskab sünnituse kulgedes nendega arvestada. Võib juhtuda ka nii, et sünnitus venib pikaks ning sinu haiglasoleku ajal ämmaemandad vahetuvad. Sel puhul ei pea sa mitu korda seletama, et sa soovid platsenta kindlasti koju kaasa võtta või ei ole huvitatud sellest, et titale kohe pärast sündi K-vitamiini süst tehakse.

Kindlasti pead meeles pidama seda, et sünnitusplaan on nii sulle kui sinuga tegelevatele meditsiinitöötajatele ainult soovituslikuks juhendiks ja sellesse ei tohi ega saa raudkindlalt kinni jääda. Iga sünnitus on erinev ning keegi ei oska ette näha, mis sinuga või beebiga sel ajal juhtuda võib. Mida paremini oled valmistunud, seda suurem on tõenäosus, et kõik läheb kenasti, kuid hea ettevalmistuse juurde kuulub ka teadmine ja valmisolek selleks, et kõik ei pruugi oodatult sujuda ning arstid ja ämmaemandad peavad kiiresti vastu võtma otsuseid, mis võivad päästa sinu ja lapse elu. Su plaanis võib küll kirjas olla, et sa ei soovi vaakumit kasutada, aga kui see on ainus võimalus beebi turvaliselt välja saada, siis usalda selle koha peal arste ja lase neil oma tööd teha.


Sünnitusplaani võid kirjutada ise täiesti vabas vormis, küsida ämmaemandalt näidist või uurida internetist erinevaid variante. Siin on mõned küsimused, millele peaksid plaani koostades mõtlema ja millele ämmaemand võiks plaani lugedes vastused leida, täienda või paranda seda vastavalt oma soovidele:



KESKKOND
Soovin…
… peresünnitust
… sünnitada eraldi, privaatses sünnitustoas ja kolida hiljem privaatsesse peretuppa
… sünnituse ajal liikumisvabadust
… kogu sünnituse jooksul valida vabalt kehaasendit
… kasutada soovi korral abivahendeid (sünnituspall, -tool vms)
… kasutada vajadusel ämmaemanda või abikaasa abi sünnitusasendites (toetatud kükkasend vms)
… sünnitada enda valitud asendis
… sünnitada vette
… kasutada oma muusikat sünnituse ajal
… et sünnitustoas oleks võimalikult vaikne
… kogu sünnituse jooksul hämarat valgustust
… lapse sündides valguse täielikku kustutamist ja täielikku vaikust
… kasutada aroomilampi/viirukit
… kasutada küünlavalgust
… et vaginaalseid vaatlusi tehtaks minimaalselt
… et sünnituse ajal viibiks minu juures vaid minu abikaasa ja ämmaemand (nimi)
… sünnitusel kasutada isiklikke riideid või olla ilma riieteta
… sünnitust pildistada
… pressida instinktiivselt, mitte käsu peale
… kui minu ja lapsega on kõik korras, ei soovi pressidele ajalisi piiranguid
… soovin peeglit, et näha kroonimise hetkel lapse pead
… soovin katsuda kroonimise ajal lapse pead
… et mistahes sünnituse etapil ei eraldataks mind lapsest ega abikaasast
…ämmaemand võib kasutada lahkliha venitust või massaaži.
…ämmaemand võib teha kohaliku tuimestuse lahkliha rebendite õmblemiseks
…eelistan juhendamist, millal rebendite vältimiseks pressida ja millal mitte.
Kui tekib vajadus arsti või muu isiku kutsumiseks sünnituse juurde, soovin, et seda tehtaks meie nõusolekul ja selgitataks mõlemale arusaadavalt vajadust selliseks sammuks.
LOOTE JÄLGIMINE
Soovin/ei soovi:
  • loote pidevat monitooringut
  • siseuuringuid, kui neid on võimalik vältida
  • ultraheli kasutamist
  • lapse külge kinnitatava anduri kasutamist
SÜNNITUSE STIMULEERIMINE / ESILEKUTSUMINE
  • Kui sünnituse tähtaeg möödub, soovin oodata sünnituse esilekutsumisega eeldusel, et lapsega on kõik korras.
  • Soovin oodata 6-12 tundi peale lootevete puhkemist sünnituse esilekutsumisega eeldusel, et ema ja lapsega on kõik korras.
  • Soovin oodata lootevete puhkemist sünnituse käigus, kui lapse seisund ei nõua sisemonitooringut.
  • Sünnituse stimuleerimiseks eelistan enne muude vahendite kasutamist lootepõie läbitorkamist.
  • Ma ei soovi mitte mingil juhul klistiiri.
  • Enne kunstliku stimulaatori kasutamist soovin kasutada sünnituse aktiviseerimiseks erinevate asendite vahetamist jt loomulikke võtteid (kõndimine, massaaž jms).
ANESTEESIA/VALU VAIGISTAMINE
Palun mulle mitte pakkuda valuvaigisteid, soovin sünnitada võimalikult loomulikult.
Palun mulle tutvustada ja pakkuda kõiki valu vaigistamiseks kasutatavaid vahendeid.
Soovin kasutada valu vaigistamise järgmisi vahendeid:
  • vanni, selle puudumisel dušši
  • erinevaid hingamistehnikaid
  • ravimteesid
  • akupunktuuri
  • eeterlikke õlisid (kehal, aroomilambis)
  • massaaži
  • asendite vahetamist, liikumist
  • ämmaemanda soovitusi ja juhendeid valu loomulikuks vaigistamiseks
  • ravimeid, k.a epiduraali
KEISRILÕIGE
  • Kui keisrilõige ei osutu absoluutselt vajalikuks, soovin seda vältida.
  • Kui leitakse, et keisrilõige on vajalik, soovin kuulda veel ühe arsti arvamust, kui selleks on aega.
  • Soovin saada arusaadavat ja täielikku selgitust keisrilõike näidustuste kohta ja osaleda sellekohase otsuse langetamises.
  • Soovin, et mu abikaasale võimaldataks minu juures viibimine kogu keisrilõike ajal, enne ja pärast seda.
  • Eelistan kohalikku tuimestust üldnarkoosile.
  • Keisrilõike ajal soovin monitorist või muul moel lapse väljavõtmist jälgida.
  • Soovin, et minu käsi oleks vaba lapse puudutamiseks või võimaldataks muul moel kohene kontakt lapsega.
  • Kui lapse seisund ei ole eluohtlik, soovin, et laps antaks kohe pärast sündimist tema isale.
  • Soovin saada endale oma platsenta.
SÜNNITUSJÄRGSELT
Soovin …
… et kohe pärast sündimist asetataks laps minu kõhule
… et oodataks nabanööri läbilõikamisega, kuni see lakkab tuksumast
… et nabanööri lõikaks läbi minu abikaasa
… oodata platsenta sündimist loomulikul teel, ilma stimulatsioonita
… platsenta sündimise ja minuga sooritatavate hilisemate manipulatsioonide (õmblused jm.) ajal hoida oma last
… hoida last enda juures vähemalt 30 min pärast nabanööri läbilõikamist, enne kui teda hinnata, kaaluda, mõõta jne
… viibida lapse hindamise, pesemise juures, või viibib selle juures abikaasa
… et lapsele ei pandaks silmatilku
… et lapse hingamisteid ei aspireeritaks, kui pole hädavajalik
… vältida kateetrit, urineerida ise
… võtta kaasa oma platsenta (võimalusel külmutada see haiglas)
…imetamisnõustamist
…kõikide meditsiiniliste toimingute (vaktsineerimine) läbi arutamist minu ja/või abikaasaga.
HÄDAOLUKORRAS
Soovin…
… lapsele võimaliku vältimatu meditsiinilise abi osutamisel või lapse reanimeerimisel olla tema juures.
… et eelnimetatud situatsioonis oleks tagatud vähemalt ühe vanematest viibimine lapse juures kogu aeg ka siis, kui laps tuleb hädaolukorras viia teise haiglasse, ja kõigi lapsega tehtavate toimingute juures. Kui minu ja lapse elu ja tervis on ohus, palun meid võimaluse korral mitte eraldada üksteisest ega ka abikaasast. Eelnimetatud juhul palun lubada minu abikaasal viibida kõiki meiega teostatavate toimingute juures.
Olen nõus vereülekandega (grupp) nii endale kui lapsele.
Kui lapsel on kaasasündinud puue või tekkinud sünnitrauma, palun meid informeerida igasugusest talle osutatavast abist, võimalusel meiega konsulteerides.
Vaata erinevate sünnitusplaanide näidiseid ka välismaa lehekülgedelt:
Allikas: perejalaps.delfi.ee