RASEDUSKALENDER

RASEDUSKALENDER
Lapse sünd on suurim kink, mida elu võib anda!

Top 6 postitused

Wednesday, July 22, 2015

Taimetarkust rasedatele!

Kortsleht  on tänuväärne taim, mille teed  võiks aegajalt juua kogu raseduse jooksul. Kortslehel on põletikuvastane, antiseptiline, rahustav, verejooksu peatav, kuseeritust ergutav, rögalahtistav ja haavu parandav toime. Kortsleht ergutab mao talitlust ning kolesterooli teket. Ka pärast sünnitust võiks kortsleheteed juua sest kortsleht ergutab piimaeritust rinnaga toitvatel naistel. Kortslehte võetakse sisse kõhulahtisuse, düsenteeria, kopsu-, peensoole-, neeru- ja põiepõletiku, loiu soolte peristaltika, maohaavandite, seedeelundite voolmete, tursete, ülemiste hingamisteede haiguste, bronhiidi, kopsutuberkuloosi, kehvveresuse, ateroskleroosi ja reumatismi puhul. Tõmmist tõmmatakse ninna ägeda nohu ja ninaverejooksu korral. Seda on soovitav kasutada surveloputuseks valgevooluse, ülirohke menstruatsiooni ja emakaverejooksude puhul. Tõmmisega loputatakse üleväsinud ja põletikulisi silmi. Tõmmiseks tuleb võtta poolteist supilusikatäit ürti  ja lisada klaas keeva vett. Keeta ei tohi, kuid tõmbama peab see jook neli tundi. Siis kurnatakse ja ravim ongi valmis. Kasutada võib ühtmoodi nii tõmmist kui teed.

Banaan on tõeline energiapomm. Mitte ükski taimne toiduaine ei lae organismi energiaga nii kauaks ajaks (45-60 minutit) kui banaan. Seejuures moodustavad selle kalorid kergesti omastatavaid süsivesikuid – sahharoosi, fruktoosi ja glükoosi. Kõrge süsivesikute sisaldus ning madal rasvasisaldus soodustavad kolesteroolitaseme alanemist. Banaanid sisaldavad rohkesti kaaliumi, mis reguleerib veevahetust organismis. Seega on hea banaani süüa vahetult enne sünnitust ja sünnituse ajal energia kogumiseks ning K-vitamiini omastamiseks. Kohati tehakse teatavasti vastsündinutele K-vitamiini süst või tilgutatakse suhu K-vitamiini. Pigem võiks aga ema raseduse lõppfaasis tarvitada ohtralt K-vitamiine sisaldavaid toiduaineid. Banaaniga küll igapäevaselt raseduse lõppfaasis liialdada ei maksaks sest kosutab nii emmet, kui lapsukest päris jõudsasti.

Ka hurmaa massist moodustavad tervelt neljandiku glükoos ja fruktoos, nii et kaks-kolm vilja aitavad täiesti nälga kustutada. Organism kasutab hurmaa “suhkru” ära südamelihase toitmiseks, seejuures ei saavuta glükoositase veres haripunkti, nii nagu see juhtub rafineeritud suhkru kasutamisel. Lisaks sisaldab hurmaa palju kaaliumi.

Üks kiivi sisaldab endas täiskasvanud inimese C-vitamiini päevanormi. Lisaks sisaldab kiivi ka kaaliumi ja magneesiumi. Kiivi aitab ära hoida ka kõhukinnisust.

Ära ei või unustada meie kodust  mustsõstart. See maitsev mari aitab organismist välja viia kusihappe ja oblikhappe ülejääke. Sisaldab vitamiine C, B, P, A, pektiinaineid, fosforhapet, parkaineid, karotiini, K-soolasid ja rauda. Mustsõstar korrastab ka vererõhku.

Päevalilleseemned on üheks kättesaadavamaks magneesiumiallikaks. Magneesiumi piisavalt tarvitades ei teki raseduse ajal jalakrampe. Päevalill on rikas ka vitamiinide-antioksüdantide poolest. Kooritud päevalilleseemneid on hea ka idandada. Vala seemned puhta veega üle ja lase paisuda. Paisunud seemned loputa läbi ja jäta kaetult  seisma. Peagi  ilmuvad nähtavale idud. Tuleb vaid jälgida, et seemned oleks piisavalt niisked, selleks loputa neid aegajalt puhta toasooja veega. Idandeid on hea lisada salatitesse.

Astelpaju viljad, lehed, koor ja seemned sisaldavad vitamiine, mineraalaineid ja orgaanilisi happeid. Kõige vitamiinirikkamad viljad, mis sisaldavad C-vitamiini 150-360 mg (umbes poole rohkem kui näiteks sidrunis.) Astelpaju on hea immuunsüsteemi ergutaja ja teda võiks kasutada profülaktikana gripihooajal. Astelpaju õli kasutatakse vigastatud kudede taastamiseks, ekseemi ja kehvveresuse korral.

Kõrvenõgese lehed suurendavad punaliblede ja hemoglobiini hulka veres, seetõttu on neid tõhus kasutada ka rasedusaegse madala hemoglobiinitaseme korral. Kõrvenõgesepuru võiks raseduse ajal segada hommikupudru sisse, lõunase kastme juurde… Värskeid noori nõgeselehti võib hakkida salatitesse ja lisada suppidele. Nõges on rikas ka mineraalainete poolest. Teena kõrvenõgest rasedatele ei soovitata.
Lisaks sellele tõhustavab Kõrvenõges ainevahetust, tõstab südame ja veresoonkonna ning soolestiku toonust. Tarvitatakse neeru- , sapi- , põie- ja maksahaiguste ning liigesereuma raviks. Kõrvanõgese keedis alandab veresuhkru sisaldust. Mõnede tähelepanekute kohaselt vähendab ka kasvajate kahjustusi. Reumavalude, jõuetuse, üldise närvinõrkuse korral aitavad nõgesevannid.
Ettevaatust aga nõgese sagedase pikaajalise tarvitamise puhul: kõrvenõges suurendab verehüübivust!

Kadakamarjad sisaldavad eeterlikku õli, invertsuhkrut (glükoosi ja fruktoosi segu), mitmeid happeid, mikroelemente (mangaani, rauda, vaske, alumiiniumi) jt aineid. Kadakamarjadest ja/või noortest kadakaokastest saab keeta tõmmise, mida võiks lisada vanniveele. Kadakat seespidiselt rasedatele ei soovitata kuna ta  võib ärritada neerukudet ja magu.

Tomatid on südamele kasulikud. Need väikese kalorsusega viljad on rikkad kaaliumi poolest, mis on eluliselt vajalik südametegevuseks ning veresoonte seisundi korrashoidmiseks.

Sünnitus- ja sünnitusjärgseks perioodiks:
Vaarikas  katkestab verejooksud, suurendab alakőhulihaste toonust, mőjub rahustavalt limaskestadele ja leevendab pőletikku, soodustab väljalangenud organite tagasitőusmist, on abiks  kőhulahtisuse puhul (ka lastele!), aitab düsenteeria, kőhugripi, oksendamise, düsmenorröa (valulik menstruatsioon), menorraagia (menstruatsiooniaegne liigverejooks), emakaverejooksude, emaka vői pärasoole väljalangemise, hemorroidide, limaskestade pőletike, valgevooluse, haavade, abstsesside (mädanik) ravil. Seega on vaarikatee hea sünnitusel ja sünnitusjärgselt. Vaarikas on ka kõrvetiste vastu. Teda ei tohi aga liigselt tarvitada kuna ta on ka higistamaajav (seetõttu hea palavikualandaja!).
Vaarikast ei saa abi otsida need, kellel on salitsülaatide (estrite) talumatus, podagra, neerukahjustused, glomerulonefriit või krooniline kõhukinnisus.
Raseduse algstaadiumis tuleks olla vaarikaga ettevaatlik- suurendab nurisünnituse ohtu.

Nõmmeliivateed kasutatakse peamiselt köhavastase teena. Nõmmeliivatee lõõgastab silelihaseid. Oma lõõgastava ja toniseeriva toime tõttu kasutatakse Nõmmeliivateed ka sünnitusel lõdvestava ja emakakaela avava vahendina. Ühtlasi on see rahustavaks ja valuvaigistavaks vahendiks.
Tee keetmiseks võetakse 15 grammi ürti, valatakse üle ¼ liitri keeva veega, kaetakse ja lastakse seista kuni jahtumiseni. Jahtunud vedelik kurnatakse. Tegemist on siis teekonsentraadiga. Valmis konsentraati hoitakse külmkapis, kuid mitte kauem kui 2 ööpäeva. Tarvitada võib konsentraati 3 supilusikatäit päevas nii konsentraadina kui keedetud veele lisatuna joogina.
Sarnase toimega on ka Aed-Liivatee millel on rahustav, valuvaigistav, und taastav toime. Lisaks sellele Aed-liivatee sisaldab õli, mis võib säilitada küllastamata lipoproteiidide tasakaalu organismis. Lipoproteiidide sisaldus kehas väheneb vananemisel. Seega on Aed-Liivadee vananemisvastane!
Imikutele teed keetes lisatakse ürti vaid 1 teelusikatäis liitri vee kohta, mis kõrvaldab gaasihädad.

Apteegitill aitab kaasa piimaeritusele. Vahetult enne sünnitust ja imetamisperioodil võiks seda taime kasutada.


Kalanhoemahlast saavad noored emad abi, kui rinnanibud kipuvad lõhenema. Pärast imiku toitmist tuleb lõhesid rinnanibudel määrida eelnevalt 37kraadini soojendatud mahlaga.
Raudrohtu võiks tarvitada sünnitusjärgselt. Tal on verejookse peatav toime, nii sisemisi kui väliseid. Vähendab verevoolust ja spasme. Leevendab pőletikke ja parandab seedetrakti limaskestade seisundit. Mőjub mingil määral närve rahustavalt ning tugevdavalt, soodustab taju selgust. Raseduse ajal Raudrohtu tarvitada ei või!

Juuste väljalangemise puhul on väga heaks, efektiivseks vahendiks takja- ja nõgesejuurte keedis.


Naistepuna on üks ammu tuntud halva meeleolu peletajaid. Teadma peab aga, et naistepuna ei tohi mingil juhul tarvitada koos arsti poolt määratud antidepressantidega.


Hoiduda tuleks raseduse ajal veel:
Aaloest, safranist (suuremas koguses rasedust katkestav toime), petersellist,  ingverist.